Lucija Lamešić, 3.b

Još malo o zdravstvenom odgoju

OVISI LI ZDRAVLJE O INFORMIRANOSTI

U zadnje vrijeme, u proteklih nekoliko tjedana, često se u masovnim medijima pojavljuje zanimljiva i neiscrpna tema, koja uzrokuje mnoge rasprave. Zdravstveni odgoj. Neki su protiv njega, a neki za. A neki se čak i oštro sukobljavaju oko njega. Kakav je to odgoj, kada mu se neki oštro protive?

Još malo o zdravstvenom odgoju

OVISI LI ZDRAVLJE O INFORMIRANOSTI

Što je uopće razlog tomu protivljenju? Njegov sadržaj s kojim nisu svi vrlo dobro upoznati? Kamo nas može dovesti neinformiranost i što ta neinformiranost govori o nama kao društvu?

Za početak, zdravstveni odgoj je na neki način uveden u škole još davno, ako ćemo uzeti u obzir o tome da se na biologiji obrađuje spolni sustav. No, tek nedavno je njegovo uvođenje burno stupilo u javnost. Je li to možda zato što je seksualni odgoj dio zdravstvenog odgoja? Osim seksualnog odgoja, zdravstveni odgoj sastoji se i od uputa kako živjeti zdravo, prevencija ovisnosti te prevencije nasilničkog ponašanja. Zdravstveni odgoj neće se predavati kao zaseban predmet, nego će biti u sklopu drugih predmeta, kao što je, na primjer, već navedena biologija. Osim toga, zdravstveni odgoj će se predavati u sklopu raznih projekata i školskih aktivnosti.

Ove navedene informacije rijetko tko je zapravo usvojio. Ljudi su masovno, a da nisu  „guglali“ ili se raspitali, počeli donositi zaključke unaprijed. „Što će našoj djeci to? Da ih se truje?“

Ne truju li svoju djecu roditelji automatski takvim razmišljanjem? Ne bi li roditelji trebali svojoj djeci željeti sve najbolje u životu? Zašto su onda tako silno protiv toga da se njihova djeca nauče kako održavati svoje zdravlje? Što bi se dogodilo kada bi svaki roditelj bio neinformiran? Kamo bi nas to dovelo? Povećao bi se broj oboljelih od spolnih bolesti, povećao bi se broj maloljetnih trudnica, povećao bi se broj mladih ovisnika. Brojevi, brojevi. Sve se vrti oko brojeva! No upravo ti brojevi pokazuju nam kakvo je stanje među mladim ljudima na kojima ostaje ovaj svijet. Također, realno gledajući, svi ti brojevi su sve veći i veći svakim danom. Jedini način da se spriječi porast tog broja, jest da se obrazuje mlade ljude, specifično srednjoškolce.

Kada bi se statistike, brojevi i informacije pokazale ljudima koji odbijaju zdravstveni odgoj, 90 posto ljudi koji su bili protiv njega, promijenili bi svoje mišljenje. Ne treba dopustiti da nam neinformiranost uništi rasuđivanje. Ne treba dopustiti da nas neinformiranost vuče u primitivne vode. Napredujmo, bar u smislu da se omogući djeci da se obrazuju te nauče poštivati i sebe i druge.

Lucija Lamešić, 3.b

objavio: Melita Jakopović   datum: 5. 2. 2013.